„Když pomyslím na šperk, vždy vidím smaragd – nejkrásnější drahokam.“
– Salvator Dalí, malíř
Jeden z nejkrásnějších drahokamů, sytě zelená odrůda berylu – to je smaragd. Jeho specifická zelená barva je mezi minerály zcela jedinečná. Je způsobena chromem
a vanadem, a čím je jich v kameni více, tím sytější je výsledná barva.
Jméno smaragdu pochází z řečtiny („smaragdos“) a z francouzštiny („esmeraude“) – v obou případech znamená „zelený kámen“.
Smaragdy se nacházejí nejvíce v Kolumbii, těží se také v Brazílii a Zambii. Nejblíže České Republice je smaragdový důl v Rakousku.
Krystal smaragdu v hornine, Wikipedia
Historie smaragdů
První zmínky se objevují ve starém Egyptě. Smaragdy byly oblíbeny ve starověkém Římě a pro jejich léčivé vlastnosti si jich vážili i Indiáni. Ve středověku jej s oblibou používali alchymisté a jasnovidky.
Jak poznáte kvalitní smaragd?
Hodnotí se čtyři základní faktory (podobně jako třeba u diamantu):
Barva – u smaragdu je velmi významná. Nejcennější jsou smaragdy sytě zelené s odstíny modré. Těmto smaragdům se říká „kolumbijské“, i když nemusí nutně z Kolumbie pocházet. Světlejší smaragdy se pak označují jako „brazilské“, opět bez ohledu na skutečný původ.
Čistota – u smaragdů jsou více tolerovány nejrůznější inkluze a dutinky. Přírodní smaragdy jich obsahují relativně hodně a je to důkaz, že jsou skutečně přírodní. Vytváří uvnitř krásné struktury.
Brus a tvar – pro smaragd vznikl speciální brus emerald. Jedná se obdélníkový nebo čtvercový brus se zkosenými rohy. Tento brus dá kameni vyniknout a zároveň jej chrání. Smaragdy se ale brousí i do jiných tvarů včetně hladkých kabošonů.
Emerald brus (zlatnickydum.cz)
Smaragdy jsou relativně křehké, navíc často obsahují inkluze, proto se s nimi musí vždy zacházet opatrně. Obvykle jsou hned po vytěžení ošetřeny látkami, které vyplní inkluze
a praskliny a dodají kameni celistvý vzhled.
Od roku 1848 je znám postup výroby syntetických smaragdů. Na trhu jich dnes najdete opravdu velké množství.
Šperky se smaragdy se nehodí na denní nošení, protože smaragdy jsou křehké a jemné. Neměly by přijít do kontaktu s horkou vodou – hrozí teplotní šok a poškození kamene.
Pár zajímavostí o smaragdech
Smaragdové šperky se dávají k 25. a 30. výročí manželství.
V partnerských vztazích údajně podporují věrnost, citlivost a domácí štěstí.
Smaragdy symbolizují víru a nesmrtelnost, podporují pravdomluvnost a komunikaci.
Podle Peršanů symbolizovaly smaragdy věčný život v ráji.
Trapiche smaragdy – srostlice krystalů, které tvoří na řezu šesticípou hvězdu.
Trapiche smaragd (gemrockauctions.com), prsten se smaragdem (juwelo.de)
Nejznámější smaragdy
Mogul smaragd – smaragdová destička, 10 cm vysoká. Z jedné strany je zdoben vyrytými květinovými ornamenty, z druhé strany je popsán modlitebními texty. Nalezen byl v roce 1695 a roku 2001 v Londýně vydražen neznámým kupcem za 2 200 000 dolarů.
Wikipedia
Smaragd Patricie – jeden z největších smaragdových krystalů o váze 632 karátů. Je vystaven v Newyorském muzeu spolu se smaragdovým hrníčkem.
Smaragdový zásnubní prsten Jacqueline Kennedy
beremese.cz
Španělský náhrdelník inkvizice – název získal od klenotníka Harryho Winstona. S inkvizicí nemá nic společného. Je vyroben ze stříbra, 374 diamantů a 15ti smaragdů. Kdysi prý patřil španělské královské rodině. V roce 1947 jen na předávání cen Oscar měla zapůjčený Katharine Hepburn. Dnes jej můžete vidět ve Smithsonianském muzeu.
Wikipedia
Andská královská koruna – existuje mnoho různých verzí příběhu o jejím původu. Pravděpodobně byla vyrobena někdy mezi 16. a 18. stoletím. Koruna váží přes 2 kg, je vyrobena ze zlata a zdobena 450 smaragdy. Největší smaragd se nazývá Atahualpa.
eppi.cz