Rubín - kámen lásky a vášně

Rubín je vzácným drahokamem patřícím do skupiny korundů. Jeho příbuzným je neméně krásný a vzácný safír. Rubín se vyznačuje mnoha odstíny růžové až červené barvy. Barva je způsobena příměsí chromu. Díky své barvě je považován za kámen lásky. Je velmi tvrdý a pevný (korund je ve stupnici tvrdosti devět, tvrdší je už jen diamant).

Původ slova rubín není zcela jasný. Mohl by být odvozen z latinského slova „ruber“, což znamená červený, nebo ze staroindického slova „ratanraj“ – král drahokamů. Obě možnosti vypadají pravděpodobně, ale kdo ví, třeba je to úplně jinak.

P4060011P4060010

Rubínové prsteny - katerinela.cz

Naleziště rubínů:

Nachází se zejména v Africe či Asii (Myanmar, Thajsko, Mosambik, Madagaskar), dále také v Grónsku, Austrálii nebo Severní Karolíně. Nejkrásněji zbarvené rubíny (barva holubičí krve) pocházejí z Myanmaru. Jsou nejcennější a nejvíce žádané.

Nejstarší naleziště rubínů jsou na Srí Lance. Zmínky o nich najdeme třeba v buddhistických kronikách. Tyto rubíny mají malinovou barvu a mohou být asterické.

Corundum-winza-17d

Surový rubín - jewelsinparadise.com

Vlastnosti rubínu:

Nejvýznamnější je u rubínu rozhodně barva. Čím sytější odstín červené, tím je kámen vzácnější a dražší. Barvy rubínů mohou být různé, na škále od světlé růžové po sytě červenou s modrým nádechem (odstín holubí krev). U růžových rubínů se vede diskuse o tom, zda se nemají řadit spíše mezi růžové safíry (věděli jste, že safíry zdaleka nejsou jen modré?).

ruby-color

Obrázek: eppi.cz

Důležitá je i čistota kamene. V rubínech se vyskytují inkluze poměrně běžně, například jehličky rutilu vytváří jemný kouřový lesk. Na inkluzích se také láme světlo a vytváří pak buď efekt kočičího oka nebo hvězdový efekt (asterické rubíny). Pokud je ale inkluzí příliš mnoho, kámen je zakalený a jeho cenu to snižuje.

The-Mountain-Star-Ruby-Collection

Asterické rubíny - charlottestories.com

Brus – díky tvrdosti a pevnosti jsou rubíny výborně pro broušení do nejrůznějších tvarů. Pokud je na rubínu viditelný některý speciální efekt – kočičí oko nebo hvězdička, je broušen tak, aby tento efekt vyniknul. Překrásné jsou rubíny broušené do tvaru srdíčka.

types-of-rubies-June302020-11-min

Různé tvary brusu - pinterest.com

Často bývají rubíny upravovány – například tepelně pro zvýraznění barvy. Občas bývají i ozařovány nebo dobarveny.

 

Zajímavosti a mýty:

 • Jedna z legend tvrdí, že barmské rubíny vznikly z krve mýtické orlice Lal.
 • Rubíny patří ke znamení kozoroha (to jsem já, a rubíny mám opravdu moc ráda). Darují se u příležitosti 50. výročí svatby.
 • Svým nositelům údajně dodává sílu lva, nebojácnost orla a moudrost hada. Probouzí lásku a vyvolává sexuální touhu.
 • Rubín nošený jako talisman na levé straně hrudi ochrání svého nositele před nebezpečím i před ztrátou majetku. Údajně pomáhá navyšovat bohatství a dává svému majiteli klidný život.
 • V Barmě si vojáci rubíny údajně zasazovali přímo do kůže – věřili, že teprve takto je ochrání před zraněním.
 • Rubín vložený do vody údajně způsobí, že voda začne vařit.
 • Pokud o rubínech někdy v noci sníte, značí to údajně budoucí úspěch v byznysu. Pro farmáře a zemědělce takové sny znamenají dobrou úrodu.
 • Velký rudý kámen zdobící Svatováclavskou korunu byl dlouho mylně označován za rubín. Nejedná se ale o rubín, nýbrž o rubelit. Je to jeden z nejstarších šperkařských rubelitů.
 • V roce 1960 spatřil světlo světa první laser. Využíval rubínové fluorescence.
 • V angličtině je slovo ruby nejen označením pro tento krásný kámen. Je to i křestní jméno.

JWL15B14d-Corundum-var-Ruby-DT-Myanmar-Burma-Thumbnail-1024x1008

Rubínová fluorescence - krystal rubínu, Mogok, Sagaing District, Mandalay Division, Myanmar. © Rob Lavinsky, www.iRocks.com

Slavné rubíny:

 • Edwardes ruby – surový rubín, má 167 karátů, vynikající svou krásou a sytou barvou. Nachází se v muzeu v Británii.

edwardes ruby

Obrázek - gia.edu

 • Rosses Reeves – hvězdný rubín, má 138,7 karátů. Je vystaven ve Smithsonianském institutu ve Washingtonu.

rosserreeves

Foto - thejewelerblog.wordpress.com

 • Rubínové střevíčky pro Dorotku z Čaroděje ze země Oz – ve filmu nosila rubínové střevíčky Judy Garland. Původně měly být údajně stříbrné. Harry Winston vytvořil repliku těchto střevíčků u příležitosti 50. výročí filmu. Na botkách najdeme 4600 rubínů.

boty-ruby-slippers

 

Tyto střevíčky později inspirovaly ještě jiného tvůrce a vznikly dražší a o něco modernější rubínové sandálky.

boty-ruby-stilettos

Fotky střevíčků - top10list.cz/top-10-nejdrazsi-boty-na-svete

 • Rubín Černého prince – nejedná se o rubín, ale o spinel. Nachází se na koruně patřící k britským korunovačním klenotům.

 

 

Rubíny se vyrábí i synteticky a jsou často využívány v průmyslu. Používají se například do průmyslových šicích strojů, do hodinek, kompasů či elektroměrů.

Zpět do obchodu