Rubín - kámen lásky a vášně
Rubín je vzácným drahokamem patřícím do skupiny korundů. Jeho příbuzným je neméně krásný a vzácný safír. Rubín se vyznačuje mnoha odstíny růžové až červené barvy. Barva je způsobena příměsí chromu. Díky své barvě je považován za kámen lásky. Je velmi tvrdý a pevný (korund je ve stupnici tvrdosti devět, tvrdší je už jen diamant).
Původ slova rubín není zcela jasný. Mohl by být odvozen z latinského slova „ruber“, což znamená červený, nebo ze staroindického slova „ratanraj“ – král drahokamů. Obě možnosti vypadají pravděpodobně, ale kdo ví, třeba je to úplně jinak.
Rubínové prsteny - katerinela.cz
Naleziště rubínů:
Nachází se zejména v Africe či Asii (Myanmar, Thajsko, Mosambik, Madagaskar), dále také v Grónsku, Austrálii nebo Severní Karolíně. Nejkrásněji zbarvené rubíny (barva holubičí krve) pocházejí z Myanmaru. Jsou nejcennější a nejvíce žádané.
Nejstarší naleziště rubínů jsou na Srí Lance. Zmínky o nich najdeme třeba v buddhistických kronikách. Tyto rubíny mají malinovou barvu a mohou být asterické.
Surový rubín - jewelsinparadise.com
Vlastnosti rubínu:
Nejvýznamnější je u rubínu rozhodně barva. Čím sytější odstín červené, tím je kámen vzácnější a dražší. Barvy rubínů mohou být různé, na škále od světlé růžové po sytě červenou s modrým nádechem (odstín holubí krev). U růžových rubínů se vede diskuse o tom, zda se nemají řadit spíše mezi růžové safíry (věděli jste, že safíry zdaleka nejsou jen modré?).
Obrázek: eppi.cz
Důležitá je i čistota kamene. V rubínech se vyskytují inkluze poměrně běžně, například jehličky rutilu vytváří jemný kouřový lesk. Na inkluzích se také láme světlo a vytváří pak buď efekt kočičího oka nebo hvězdový efekt (asterické rubíny). Pokud je ale inkluzí příliš mnoho, kámen je zakalený a jeho cenu to snižuje.
Asterické rubíny - charlottestories.com
Brus – díky tvrdosti a pevnosti jsou rubíny výborně pro broušení do nejrůznějších tvarů. Pokud je na rubínu viditelný některý speciální efekt – kočičí oko nebo hvězdička, je broušen tak, aby tento efekt vyniknul. Překrásné jsou rubíny broušené do tvaru srdíčka.
Různé tvary brusu - pinterest.com
Často bývají rubíny upravovány – například tepelně pro zvýraznění barvy. Občas bývají i ozařovány nebo dobarveny.
Zajímavosti a mýty:
- Jedna z legend tvrdí, že barmské rubíny vznikly z krve mýtické orlice Lal.
- Rubíny patří ke znamení kozoroha (to jsem já, a rubíny mám opravdu moc ráda). Darují se u příležitosti 50. výročí svatby.
- Svým nositelům údajně dodává sílu lva, nebojácnost orla a moudrost hada. Probouzí lásku a vyvolává sexuální touhu.
- Rubín nošený jako talisman na levé straně hrudi ochrání svého nositele před nebezpečím i před ztrátou majetku. Údajně pomáhá navyšovat bohatství a dává svému majiteli klidný život.
- V Barmě si vojáci rubíny údajně zasazovali přímo do kůže – věřili, že teprve takto je ochrání před zraněním.
- Rubín vložený do vody údajně způsobí, že voda začne vařit.
- Pokud o rubínech někdy v noci sníte, značí to údajně budoucí úspěch v byznysu. Pro farmáře a zemědělce takové sny znamenají dobrou úrodu.
- Velký rudý kámen zdobící Svatováclavskou korunu byl dlouho mylně označován za rubín. Nejedná se ale o rubín, nýbrž o rubelit. Je to jeden z nejstarších šperkařských rubelitů.
- V roce 1960 spatřil světlo světa první laser. Využíval rubínové fluorescence.
- V angličtině je slovo ruby nejen označením pro tento krásný kámen. Je to i křestní jméno.
Rubínová fluorescence - krystal rubínu, Mogok, Sagaing District, Mandalay Division, Myanmar. © Rob Lavinsky, www.iRocks.com
Slavné rubíny:
- Edwardes ruby – surový rubín, má 167 karátů, vynikající svou krásou a sytou barvou. Nachází se v muzeu v Británii.
Obrázek - gia.edu
- Rosses Reeves – hvězdný rubín, má 138,7 karátů. Je vystaven ve Smithsonianském institutu ve Washingtonu.
Foto - thejewelerblog.wordpress.com
- Rubínové střevíčky pro Dorotku z Čaroděje ze země Oz – ve filmu nosila rubínové střevíčky Judy Garland. Původně měly být údajně stříbrné. Harry Winston vytvořil repliku těchto střevíčků u příležitosti 50. výročí filmu. Na botkách najdeme 4600 rubínů.
Tyto střevíčky později inspirovaly ještě jiného tvůrce a vznikly dražší a o něco modernější rubínové sandálky.
Fotky střevíčků - top10list.cz/top-10-nejdrazsi-boty-na-svete
- Rubín Černého prince – nejedná se o rubín, ale o spinel. Nachází se na koruně patřící k britským korunovačním klenotům.
Rubíny se vyrábí i synteticky a jsou často využívány v průmyslu. Používají se například do průmyslových šicích strojů, do hodinek, kompasů či elektroměrů.