Nové květinové náušnice v e-shopu

Rubín - kámen lásky a vášně

Rubín je vzácným drahokamem patřícím do skupiny korundů. Jeho příbuzným je neméně krásný a vzácný safír. Rubín se vyznačuje mnoha odstíny růžové až červené barvy. Barva je způsobena příměsí chromu. Díky své barvě je považován za kámen lásky. Je velmi tvrdý a pevný (korund je ve stupnici tvrdosti devět, tvrdší je už jen diamant).

Původ slova rubín není zcela jasný. Mohl by být odvozen z latinského slova „ruber“, což znamená červený, nebo ze staroindického slova „ratanraj“ – král drahokamů. Obě možnosti vypadají pravděpodobně, ale kdo ví, třeba je to úplně jinak.

P4060011P4060010

Rubínové prsteny - katerinela.cz

Naleziště rubínů:

Nachází se zejména v Africe či Asii (Myanmar, Thajsko, Mosambik, Madagaskar), dále také v Grónsku, Austrálii nebo Severní Karolíně. Nejkrásněji zbarvené rubíny (barva holubičí krve) pocházejí z Myanmaru. Jsou nejcennější a nejvíce žádané.

Nejstarší naleziště rubínů jsou na Srí Lance. Zmínky o nich najdeme třeba v buddhistických kronikách. Tyto rubíny mají malinovou barvu a mohou být asterické.

Corundum-winza-17d

Surový rubín - jewelsinparadise.com

Vlastnosti rubínu:

Nejvýznamnější je u rubínu rozhodně barva. Čím sytější odstín červené, tím je kámen vzácnější a dražší. Barvy rubínů mohou být různé, na škále od světlé růžové po sytě červenou s modrým nádechem (odstín holubí krev). U růžových rubínů se vede diskuse o tom, zda se nemají řadit spíše mezi růžové safíry (věděli jste, že safíry zdaleka nejsou jen modré?).

ruby-color

Obrázek: eppi.cz

Důležitá je i čistota kamene. V rubínech se vyskytují inkluze poměrně běžně, například jehličky rutilu vytváří jemný kouřový lesk. Na inkluzích se také láme světlo a vytváří pak buď efekt kočičího oka nebo hvězdový efekt (asterické rubíny). Pokud je ale inkluzí příliš mnoho, kámen je zakalený a jeho cenu to snižuje.

The-Mountain-Star-Ruby-Collection

Asterické rubíny - charlottestories.com

Brus – díky tvrdosti a pevnosti jsou rubíny výborně pro broušení do nejrůznějších tvarů. Pokud je na rubínu viditelný některý speciální efekt – kočičí oko nebo hvězdička, je broušen tak, aby tento efekt vyniknul. Překrásné jsou rubíny broušené do tvaru srdíčka.

types-of-rubies-June302020-11-min

Různé tvary brusu - pinterest.com

Často bývají rubíny upravovány – například tepelně pro zvýraznění barvy. Občas bývají i ozařovány nebo dobarveny.

 

Zajímavosti a mýty:

 • Jedna z legend tvrdí, že barmské rubíny vznikly z krve mýtické orlice Lal.
 • Rubíny patří ke znamení kozoroha (to jsem já, a rubíny mám opravdu moc ráda). Darují se u příležitosti 50. výročí svatby.
 • Svým nositelům údajně dodává sílu lva, nebojácnost orla a moudrost hada. Probouzí lásku a vyvolává sexuální touhu.
 • Rubín nošený jako talisman na levé straně hrudi ochrání svého nositele před nebezpečím i před ztrátou majetku. Údajně pomáhá navyšovat bohatství a dává svému majiteli klidný život.
 • V Barmě si vojáci rubíny údajně zasazovali přímo do kůže – věřili, že teprve takto je ochrání před zraněním.
 • Rubín vložený do vody údajně způsobí, že voda začne vařit.
 • Pokud o rubínech někdy v noci sníte, značí to údajně budoucí úspěch v byznysu. Pro farmáře a zemědělce takové sny znamenají dobrou úrodu.
 • Velký rudý kámen zdobící Svatováclavskou korunu byl dlouho mylně označován za rubín. Nejedná se ale o rubín, nýbrž o rubelit. Je to jeden z nejstarších šperkařských rubelitů.
 • V roce 1960 spatřil světlo světa první laser. Využíval rubínové fluorescence.
 • V angličtině je slovo ruby nejen označením pro tento krásný kámen. Je to i křestní jméno.

JWL15B14d-Corundum-var-Ruby-DT-Myanmar-Burma-Thumbnail-1024x1008

Rubínová fluorescence - krystal rubínu, Mogok, Sagaing District, Mandalay Division, Myanmar. © Rob Lavinsky, www.iRocks.com

Slavné rubíny:

 • Edwardes ruby – surový rubín, má 167 karátů, vynikající svou krásou a sytou barvou. Nachází se v muzeu v Británii.

edwardes ruby

Obrázek - gia.edu

 • Rosses Reeves – hvězdný rubín, má 138,7 karátů. Je vystaven ve Smithsonianském institutu ve Washingtonu.

rosserreeves

Foto - thejewelerblog.wordpress.com

 • Rubínové střevíčky pro Dorotku z Čaroděje ze země Oz – ve filmu nosila rubínové střevíčky Judy Garland. Původně měly být údajně stříbrné. Harry Winston vytvořil repliku těchto střevíčků u příležitosti 50. výročí filmu. Na botkách najdeme 4600 rubínů.

boty-ruby-slippers

 

Tyto střevíčky později inspirovaly ještě jiného tvůrce a vznikly dražší a o něco modernější rubínové sandálky.

boty-ruby-stilettos

Fotky střevíčků - top10list.cz/top-10-nejdrazsi-boty-na-svete

 • Rubín Černého prince – nejedná se o rubín, ale o spinel. Nachází se na koruně patřící k britským korunovačním klenotům.

 

 

Rubíny se vyrábí i synteticky a jsou často využívány v průmyslu. Používají se například do průmyslových šicích strojů, do hodinek, kompasů či elektroměrů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení