Olivín nás vede vpřed

Francouzské přísloví: „Máte-li dva olivíny, jeden z nich je určitě něco jiného“

P5260003

Přívěsek ze stříbra a velkého zářivého olivínu - Katerinela.cz

Olivín patří mezi kameny, které znají snad všichni. Má krásnou výraznou žlutozelenou barvu, která může připomínat jarní lístky nebo první výběžky trávy. Barva je způsobena obsahem železa a hořčíku. Čím více železa, tím je kámen zelenější.

Název olivín dal kameni A. G. Werner v roce 1790. Druhý název – peridot – pochází od klenotníků z Francie, je odvozen od arabského slova faridat – drahokam. Chrysolit potom pochází z řečtiny, ze slov chrysos (zlato) a lithos (kámen). Jako peridoty se označují čiré krystaly broušené do šperků. Chrysolity jsou spíše žlutozelené.

Často byly zaměňovány za smaragdy. Ve starém Řecku je zase označovali jako topazy podle ostrova Topazios, kde se olivíny těžily. Přísloví z úvodu článku odkazuje na to, že ve starověku docházelo často k omylům a záměnám olivínů za jiné kameny. Neexistovaly ještě tak dobré určovací metody jako dnes.
P4200015P1140558

Náušnice s olivínem a svatební přívěsek s centrálním kabošonem olivínu - Katerinela.cz

NALEZIŠTĚ OLIVÍNŮ

Olivín je jedním z hlavních minerálů v zemském plášti a objevuje se často ve vyvřelých horninách. Olivíny se v současné době těží například v Myanmaru, Číně nebo Pákistánu. Doly v Egyptě, které byly zdrojem velmi krásných zelených olivínů, jsou již bohužel vyčerpané. V Čechách se těží olivíny v lokalitě pod Kozákovem.

S těmito krásnými kameny je třeba zacházet opatrně – nejsou příliš tvrdé, takže se dají poškrábat. Neměly by se vystavovat horku a rozhodně je nikdy nenechávejte čistit párou.

P7060007P1120544

Srdce s kabošonem olivínu s jemnými bublinkami uvnitř, náušnice a přívěsek se surovými olivíny - obojí Katerinela.cz

BARVA, ČISTOTA, BRUS

U olivínů se posuzuje jejich barva a čistota. Nejcennější jsou kameny čistě zelené, bez nádechu do žluté nebo hnědé, a bez viditelných černých inkluzí. Nejkvalitnější kameny pochází z Myanmaru. Co se týče brusu, u olivínu se používá více různých typů brusu včetně briliantového. Z olivínu se dělají také kabošony s rovným spodkem nebo korálky.

peridot-cut

Ukázka různých typů brusu u olivínu - eppi.cz

 

MÝTY O OLIVÍNECH

Ve starověku byl olivín spojován se světlem a Sluncem. Olivíny se nosily jako amulety nebo uvázané na oslích žíních jako náramky kolem levého zápěstí – takto měly údajně zahánět zlé duchy. Zasazené do zlata pak mají schopnost chránit svého nositele před nočními můrami.

Další legenda tvrdí, že olivíny v noci září – proto je údajně horníci měli hledat v noci, aby se kameny svým světlem prozradily.

Olivín se používal i jako lék – například olivínový prášek měl léčit astma a kámen vložený pod jazyk zmírňovat žízeň způsobenou horečkou. Lék podaný z olivínového poháru pak byl účinnější než bez něj.

Údajně má olivín schopnost přitahovat lásku, štěstí i peníze. Tiší vztek i nervozitu a podporuje zdravý spánek. Pomáhá prý přijmout zodpovědnost za svůj život, zbavit se starých pocitů viny a lpění na minulosti.

Olivín je kamenem vhodným pro 15. výročí svatby.

P1130999

Přívěsek ze stříbra 925/100 "Vesna" s drobným výrazně zeleným olivínem - Katerinela.cz

 

ZAJÍMAVÉ OLIVÍNY

 1. Nejznámější a zároveň jeden z největších olivínů najdeme ve sbírkách Smithsonianského institutu ve Washingtonu. Má 312 karátů a pochází z egyptského ostrova Zabargadu (dříve Topazios).
  collections.nmnh.si.edu smitho
  Sbírka olivínů - Smithsonianský institut, geogallery.si.edu/10002808/peridot-gemstones
 2. Olivín Zelená bohyně
  154 karátů vážící olivín ze Zabargadu najdete v Chicagském muzeu. Je zasazen do zlatého přívěsku a skrz kámen prosvítá silueta bohyně vyrytá do zlatého lůžka.
  zelena-bohyne eppi
  Olivín Zelená bohyně, eppi.cz

 3. Pallasit Esquel – jedná se o meteorit se zrnky olivínu. Část pallasitu vlastní Londýnské muzeum.
  Esquel wiki
  Část pallasitu Esquel, wiki.org

 

VESMÍRNĚ KRÁSNÉ OLIVÍNY

Olivíny byly mimo jiné identifikovány i na Marsu během mise robota Opportunity. Pravděpodobně se nachází také v plášti planetky Vesta. Objevují se také v meteoritech. Tyto zrnité olivínové meteority se nazývají pallasity podle svého objevitele, německého přírodopisce Petra Pallase. Ten nalezl první meteorit s olivíny roku 1722 na Sibiři. Pallasity jsou poměrně vzácné, tvoří jen asi 1 % všech spadlých meteoritů.

 P1140703

Náušnice s olivínem a granátem - Katerinela.cz

 

Zdroje informací: wikipedia.cz, eppi.cz, klenota.cz

Zpět do obchodu