Duben patří diamantům

„Diamanty jsou nejlepším přítelem ženy.“ Marylin Monroe

„Diamanty jsou vážně nejlepší přítel ženy.“ Elizabeth Taylor

the-process

Zdroj: Briliantearth.com

Diamanty jsou pravděpodobně nejznámějším a nejobdivovanějším minerálem. Jsou jedním z nejstarších kamenů ve vesmíru. Jsou to nejtvrdší kameny v Mohsově stupnici. Zajímavé je, že nejsou jako ostatní minerály tvořeny více prvky, ale pouze jedním. Diamant je čistý uhlík ve své nejkrásnější formě. Má to i své nevýhody – když diamant zapálíte, shoří a zůstane vám jen trocha oxidu uhličitého.

2017-10-23t132250z_6_171205-141230_dp

Peace Diamond - peníze z dražby tohoto diamantu pomohou vládě a lidu Sierry Leone
(zdroj: irozhlas.cz)

Diamanty vznikly před více než miliardou let ve velkých hloubkách působením vysokého tlaku. Díky erupcím se dostaly tak blízko povrchu, že je možné je těžit. Surové diamanty jsou tak trochu ošklivá káčátka – jejich krása se objeví až po vybroušení.

brus-tvar-diamantu

Tvary brusů (zdroj: eppi.cz)

Pro srovnávání kvality diamantů vznikl systém 4C (clarity, cut, color, carat), kterým se řídí všude na světě. Zkoumá se čistota kamene (clarity) – tedy množství inkluzí v kameni. Nejčistší kameny se ani nepoužívají do šperku, tak jsou vzácné. Dále se hodnotí barva diamantů – kromě bezbarvých se objevují v různých barevných odstínech – existují žluté, hnědé, růžové, zelené či modré diamanty. Nejčastěji se ale setkáte s těmi bezbarvými nebo slabě nažloutlými. Cenu diamantu pak kromě čistoty a zbarvení ovlivňuje také brus (cut). Pouze při správném vybroušení může diamant správně odrážet světlo a objeví se tak jeho krása v plné podobě. Problém je, že během broušení se diamant zmenšuje a často se musí rozhodovat mezi dokonalostí brusu a velikostí kamene.

Diamanty se těží v Rusku, Kanadě, Brazílii, Africe či Austrálii. Nalézat se ale mohou i jinde, i když třeba v menším množství a špatné kvalitě.

 

Zajímavosti o diamantech

 • Staří Řekové a Římané věřili, že diamanty jsou kousky padajících hvězd nebo slzy bohů.
 • Název diamantu je odvozen od řeckého slova „adamas“ – nezničitelný, neporazitelný.
 • V Indii vkládali diamanty do očí náboženských soch.
 • Někteří středověcí rytíři nosili diamanty na své zbroji. Věřili, že je ochrání, přinesou jim sílu a dostatek odvahy.
 • Diamanty se používaly také třeba na vymítání ďábla či léčbu neplodnosti.
 • Laboratorně vyrobené diamanty mají stejnou strukturu i vlastnosti jako vytěžené diamanty. Bez velkého množství testů je nelze rozeznat. Vodítkem by údajně mohla být cena.
 • V roce 2004 byla objevena planetka, která je z jedné třetiny tvořena diamantem.
 • Existuje hvězda pojmenovaná Lucy podle písně Lucy in the sky with diamonds od skupiny Beatles. Tato hvězda je vlastně jeden obří diamant.
 • V roce 2015 byl v aukční síni Sotheby’s vydražen nejdražší diamant světa. Má překrásnou modrou barvu a nazývá se Blue Moon of Josephine. Diamant byl spolu s jiným, růžovým diamantem (Sweet Josephine) zakoupen jedním bohatým mužem pro sedmiletou dceru.

Nejslavnější diamanty světa

 1. Velká hvězda Afriky (Cullinan I.) – největší broušený diamant světa. Pochází z největšího nalezeného diamantu Cullinan z Jižní Afriky. Objeven byl již v 11. století a byl rozřezán na 9 velkých a 96 malých diamantů. Velká hvězda Afriky zdobí britské královské žezlo.
  cullinan
 2. Orlov – diamant pocházející z Indie. Je velmi čistý a má zelenomodrou barvu. Údajně byl zasazen do sochy boha Višny a v 18. století byl ukraden. Objevuje se později v Amsterodamu, kde byl zakoupen ruským důstojníkem Orlovem pro Kateřinu Velikou. Diamant byl zasazen do královského žezla. Diamant se vyznačuje neobvyklým brusem.
  orlov
 3. Regent (správce) – díky své dokonalé průhlednosti a perfektnímu brusu je považován za nejkrásnější diamant světa. Byl součástí francouzských korunovačních klenotů.5b7def9e40a403a633912ab8ca11f340
 4. Koh-i-Noor (Hora světla) – krásný oválný diamant pocházející z Indie. Přes Východoindickou společnost se dostal ke královně Viktorii, která jej nosila jako brož. Později byl zasazen do královské koruny.
  Koh-I-Noor_diamant
 5. Blue hope – modrý diamant pojmenovaný podle svého majitele Henryho Thomase Hopea. Údajně nosil smůlu. Dnes si jej můžete prohlédnout ve Smithsonianském institutu.
  hope-diamond
 6. Tiffany Diamond – můj osobní favorit :). Vidět jste jej mohli na 91. udílení Oscarů v náhrdelníku, který měla na sobě Lady Gaga. Před ní ho naposledy nosila Audrey Hepburn během focení propagačních fotografií pro film Snídaně u Tiffanyho. Tiffany Diamond byl objeven v dolech Kimberley v Jižní Africe v 19. století. Je výrazně sytě žlutý.
  TiffDiamond_3
  lady-gaga-oscars-tiffany-diamond-yellow-gettyimages.jpg__760x0_q75_crop-scale_subsampling-2_upscale-false

 Zdroje obrázků: wikipedia, eppi.cz, tiffany.com, hamiltonjewelers.com, pinterest, thejewelleryeditor.com

Něco netradičního

Diamanty jsou velmi tradičními kameny a neobjevuje se mezi nimi příliš mnoho změn nebo novinek. Mají své tradiční brusy, díky kterým vyniknou. Hledí se na jejich čistotu, barvu – kámen by měl být co nejčistší, co nejprůhlednější, měl by mít dokonalý brus a být co největší. Přesto se najdou i určité neobvyklé diamanty, odchylky, které by se dříve pravděpodobně do šperků nepoužily.

 1. Salt’n’pepper diamanty – kameny plné bílých a černých inkluzí, které se na pohled jeví nezajímavě šedé. Najdete je také pod názvem galaxy. Jsou neokoukané, originální, každý vypadá jinak. Jsou levnější než běžné čiré diamanty. Jsou považovány za ekologické, protože jejich těžba nezatěžuje životní prostředí. Navíc i díky jejich nečistotám (inkluzím) nehrozí, že by se objevily mezi krvavými diamanty.
  salt+and+pepper+dreamdiamonds
  Zdroj:katetheconcierge.com/blog/good-great-bad-and-ugly-about-salt-pepper-diamonds
 2. Fancy diamanty – barevné diamanty, cení se hlavně sytost barevného odstínu. Barvy jsou způsobeny různými vlivy či příměsemi. Mezi nejvzácnější barevné odstíny patří růžová, zelená (vzniká působením radiace), extrémně vzácná je červená barva. Vidět můžete i žluté, modré či čokoládové diamanty
  .Moussaieff-Red-Diamondefd51e8fdcbe177ed777555f37d65f7b

  Zdroj: pinterest
 3. Surové diamanty – obvykle drobné odštěpky, které vznikly při broušení diamantů. Zaujmou svou drsnou krásou.
  09480547_fctytw-b09480561_ykhemv-b
  Zdroj: katerinela.cz

 Krvavé (konfliktní) diamanty

Podle definice OSN se jedná o takový diamant, který pochází z oblastí kontrolovaných protivládními silami a je používán k financování vojenských akcí proti legitimní vládě. Diamanty byly sponzorovány například konflikty v Angole, Sierra Leone, Libérii nebo Demokratické republice Kongo. V těchto válkách zemřely miliony lidí. Obchod s krvavými diamanty je omezován, státy zavedly sankce a kontrolní systémy. Surové diamanty musí mít například osvědčení o původu, které by mělo prokázat, odkud pocházejí. Jedná se o tzv. Kimberleyský systém certifikace. Původ diamantů se dá zjistit pouze v surovém stavu.

bf50fb3b89d232ad8f760d9896cfc3a6
Zdroj: aktualne.cz

Zpět do obchodu