Akvamaríny jsou jako moře...

Akvamarín – kámen měsíce března

 08329300_crfiacygdtxlnx-b

Náušnice Poslední mrazíky od Katerinely

Akvamarín je velmi populární modře zbarvená odrůda berylu. Nachází se ve stejné skupině jako třeba smaragd či morganit. Jeho název prozrazuje i jeho barvu – aqua marina znamená mořská voda. Stejně jako mořská voda může mít nejrůznější odstíny modré barvy. Najdou se akvamaríny světlounce modré, modrozelené i tmavě modré. Čím modřejší a průhlednější, tím lépe. Oblíbené jsou také akvamaríny se Schillerovým efektem nebo s efektem kočičího oka. V 19. století byly nejoblíbenější modrozelené akvamaríny, dnes se opět vracíme k těm čistě modrým.

06507953_dyphocBeryl-209736

Akvamarín se Schillerovým efektem, zdroj: sperkove-kameny.cz; přírodní krystlaly akvamarínu, zdroj wikipedia.org (Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10160380)

Fyzikální vlastnosti a naleziště

V přírodě se nachází poměrně hojně. Naleziště jsou v Nigérii, Brazílii, Vietnamu, Afghánistánu či na Madagaskaru. Má vysoký stupeň tvrdosti (až 8) a krásný lesk. Akvamaríny tvoří pravidelné šestiboké krystaly různých velikostí. Objevuje se u nich dichroismus – schopnost rozkládat světlo, což vede k tomu, že kameny mohou mít v různém úhlu různou barvu. Chemicky se jedná o hlinitokřemičitan berylnatý.

Akvamaríny jsou snadno opracovatelné a bývají broušeny do různých tvarů.

akvamarin-brus

Různé brusy akvamarínu, zdroj: eppi.cz

Někdy bývají akvamaríny tepelně upravovány, aby vynikla jejich barva. Jedná se o ohřev na 400 °C a cílem je zbavit kámen zelených a žlutých tónů.

Mýty a legendy o akvamarínech

Akvamarín byl spojován s bohyní Amfitrítou, manželkou boha Poseidona. Také se přisuzoval bohyni Afroditě, která se údajně zrodila z mořské pěny. Podle jiných legend pochází z pokladnice bájných mořských panen. Je považován za kámen námořníků, kterým údajně přináší štěstí, chrání je na daleké plavbě a dodává jim odvahu.

Údajně má tento kámen dobrý účinek na manželství, protože pomáhá překonávat odlišnosti mezi partnery. Díky akvamarínu mohou vztahy vydržet dlouho harmonické. Také se používal pro léčení úzkostí, v boji s artritidou, záněty očí nebo křečovými žilami. Díky krásné modré barvě je také vhodný pro meditace.

Slavné akvamaríny

Bylo nalezeno několik velkých krystalů o váze několika tun, které nebyly využity do šperků. Největší modrý akvamarín se nazývá „Minas Gerais“ a nalezen byl v roce 1910. Nalezen byl v Brazílii a byl skutečně obrovský – měl téměř půl metru na délku a vážil více než 100 kg. Byl rozřezán na mnoho malých kamenů.

Brazilská akvamarínová kolekce

Jedná se o kolekci náhrdelníku a náušnic s modrými akvamaríny, které dostala anglická královna v den své korunovace jako dar od brazilského prezidenta. Později k nim přibyla ještě brož a náramek a královna nechala vyrobit i akvamarínovou korunku.

akvamarinova-kolekce

Zdroj: eppi.cz

Akvamarín Dom Pedro

Jeden z největších v kuse broušených drahokamů světa. Objeven byl opět v Brazílii.

Dom-Pedro-Akvamarin

Zdroj: eppi.cz

Akvamarín Roosevelt

Jedná se o zelenomodrý akvamarín patřící první dámě Spojených států amerických Eleanor Rooseveltové. Původně vážil 1,3 kg a rozřezán byl na dva kameny. První dáma jej dostala od brazilského prezidenta jako dar.

Akvamarin-Roosevelt

Zdroj: eppi.cz

Zpět do obchodu