Akvamarín – kámen měsíce března
Náušnice Poslední mrazíky od Katerinely
Akvamarín je velmi populární modře zbarvená odrůda berylu. Nachází se ve stejné skupině jako třeba smaragd či morganit. Jeho název prozrazuje i jeho barvu – aqua marina znamená mořská voda. Stejně jako mořská voda může mít nejrůznější odstíny modré barvy. Najdou se akvamaríny světlounce modré, modrozelené i tmavě modré. Čím modřejší a průhlednější, tím lépe. Oblíbené jsou také akvamaríny se Schillerovým efektem nebo s efektem kočičího oka. V 19. století byly nejoblíbenější modrozelené akvamaríny, dnes se opět vracíme k těm čistě modrým.
Akvamarín se Schillerovým efektem, zdroj: sperkove-kameny.cz; přírodní krystlaly akvamarínu, zdroj wikipedia.org (Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10160380)
Fyzikální vlastnosti a naleziště
V přírodě se nachází poměrně hojně. Naleziště jsou v Nigérii, Brazílii, Vietnamu, Afghánistánu či na Madagaskaru. Má vysoký stupeň tvrdosti (až 8) a krásný lesk. Akvamaríny tvoří pravidelné šestiboké krystaly různých velikostí. Objevuje se u nich dichroismus – schopnost rozkládat světlo, což vede k tomu, že kameny mohou mít v různém úhlu různou barvu. Chemicky se jedná o hlinitokřemičitan berylnatý.
Akvamaríny jsou snadno opracovatelné a bývají broušeny do různých tvarů.
Různé brusy akvamarínu, zdroj: eppi.cz
Někdy bývají akvamaríny tepelně upravovány, aby vynikla jejich barva. Jedná se o ohřev na 400 °C a cílem je zbavit kámen zelených a žlutých tónů.
Mýty a legendy o akvamarínech
Akvamarín byl spojován s bohyní Amfitrítou, manželkou boha Poseidona. Také se přisuzoval bohyni Afroditě, která se údajně zrodila z mořské pěny. Podle jiných legend pochází z pokladnice bájných mořských panen. Je považován za kámen námořníků, kterým údajně přináší štěstí, chrání je na daleké plavbě a dodává jim odvahu.
Údajně má tento kámen dobrý účinek na manželství, protože pomáhá překonávat odlišnosti mezi partnery. Díky akvamarínu mohou vztahy vydržet dlouho harmonické. Také se používal pro léčení úzkostí, v boji s artritidou, záněty očí nebo křečovými žilami. Díky krásné modré barvě je také vhodný pro meditace.
Slavné akvamaríny
Bylo nalezeno několik velkých krystalů o váze několika tun, které nebyly využity do šperků. Největší modrý akvamarín se nazývá „Minas Gerais“ a nalezen byl v roce 1910. Nalezen byl v Brazílii a byl skutečně obrovský – měl téměř půl metru na délku a vážil více než 100 kg. Byl rozřezán na mnoho malých kamenů.
Brazilská akvamarínová kolekce
Jedná se o kolekci náhrdelníku a náušnic s modrými akvamaríny, které dostala anglická královna v den své korunovace jako dar od brazilského prezidenta. Později k nim přibyla ještě brož a náramek a královna nechala vyrobit i akvamarínovou korunku.
Zdroj: eppi.cz
Akvamarín Dom Pedro
Jeden z největších v kuse broušených drahokamů světa. Objeven byl opět v Brazílii.
Zdroj: eppi.cz
Akvamarín Roosevelt
Jedná se o zelenomodrý akvamarín patřící první dámě Spojených států amerických Eleanor Rooseveltové. Původně vážil 1,3 kg a rozřezán byl na dva kameny. První dáma jej dostala od brazilského prezidenta jako dar.
Zdroj: eppi.cz